Skiferie Tyskland

Forside » Tyskland

Skiferie Tyskland

Book skiferie i Tyskland hos Skiferie.dk | OnlineSki.dk | SnowTrex.dk | Sunweb.dk | Hotels.com | Booking.com

Skiferie i Tyskland er et godt valg for midtjyder, sønderjyder og fynboer, der gerne vil spare penge og køretid.

Især børnefamilier og nybegyndere kan nemt finde skisportssteder i Tyskland, som er både begyndervenlige og snesikre.

I denne guide til skiferie i Tyskland har jeg lavet en samlet oversigt med de 16 største skiområder i Tyskland.

Du kan også se lister med de højest beliggende skisportssteder i Tyskland og forslag til gode skisportssteder nær München.

Skiområder i Tyskland

Her er en samlet oversigt med 16 af de største skiområder i Tyskland.

SkiområdePister (km)Højde (m.o.h.)Km fra Padborg
Wurmberg12567-965437
Willingen17560-840507
Winterberg27602-810525
Fichtelberg15917-1.215725
Arber111.050-1.456923
Feldberg30950-1.450946
Ofterschwang / Gunzesried18864-1.406967
Oberjoch321.130-1.559969
Oberstdorf130 (*)828-2.214974
Oberstaufen53 (*)745-1.708980
Balderschwang401.020-1.500984
Brauneck34700-1.7121.019
Garmisch-Partenkirchen / Zugspitze60 (*)732-2.7201.043
Sudelfeld31800-1.5631.044
Steinplatte44760-1.8561.073
Berchtesgaden60 (*)600-1.8741.112

(*) = Det angivne antal pistekilometer er fordelt på flere delområder, som ikke er forbundet med lifter/pister. Skibus eller bil er nødvendig for at komme rundt i hele skiområdet.

Største skiområder i Tyskland – Top 5

Det største sammenhængende skiområde i Tyskland er Steinplatte/Winklmoosalm (hvis vi et øjeblik glemmer, at mindst halvdelen af de 44 km pister ligger i Østrig). Skiområdet ligger cirka 1.100 kilometer fra Danmark, og to timers kørsel fra lufthavnen i München.

Steinplatte/Winklmoosalm er snesikkert, da skiløbet foregår i højder mellem 760 og 1.856 meter over havets overflade. Kunstsne fra snekanoner hjælper til, hvis vejrguderne ikke lader natursne falde fra himlen.

Listen over de fem største sammenhængende skiområder i Tyskland ser ud som følger:

  • Steinplatte/Winklmoosalm (44 km pister)
  • Balderschwang (40 km pister)
  • Garmisch-Partenkirchen (40 km pister)
  • Brauneck (34 km pister)
  • Oberjoch (32 km pister)

Oberstdorf og Berchtesgaden er ikke på listen over de fem største tyske skiområder. De 130 km pister nær Oberstdorf og de 60 km pister i Berchtesgaden er fordelt på flere delområder, der er ikke er koblet sammen med lifter/pister.

Tyske skiområder tæt på Danmark

Wurmberg, Willingen og Winterberg er de tre tyske skiområder, som ligger tættest på Danmark.

Willingen og Winterberg ligger begge tæt på bakkerne i Kassel, som du måske før har passeret på vej til skiferie i Alperne.

Wurmberg ligger i Harzen længere mod øst.

Winterberg har flest pistekilometer (27 km), men den mindste højdeforskel fra bjergtop til dal (208 højdemeter).

Modsat har Wurmberg færrest km pister (12 km), men til gengæld cirka 400 højdemeter fra toppen af Wurmberg ned til byen Braunlage.

Alle disse tre mindre tyske skiområder er velegnede til begyndere, men især Winterberg er populært blandt børnefamilier, der kører på skiferie i egen bil.

Du kan finde indkvartering nær Winterberg på Skiferie.dk, Sunweb.dk, Hotels.com eller Booking.com.

Både Wurmberg, Willingen og Winterberg kan nås på cirka 5 timers kørsel fra Padborg, hvis blot du sørger for at undgå myldretidstrafik omkring Hamborg.

PS. Januar, februar og starten af marts er det bedste tidspunkt til skitur til Wurmberg, Willingen eller Winterberg. Skiområderne ligger lavt og er ikke snesikre først og sidst på vinteren.

Skiområder i Harzen

Ovennævnte Wurmberg (også kendt som Braunlage Wurmberg) er det største skiområde i Harzen, og det eneste skisportssted i Harzen, som for alvor er værd at besøge. Der ligger også andre mindre skiområder på Harzens bakkeskråninger, men områderne er meget små og antallet af højdemeter yderst begrænset.

Hvis du vælger at booke skitur til Braunlage/Wurmberg, er det oplagt at booke indkvartering nær den 6-personers gondollift, som har sit udgangspunkt helt nede ved Braunlage by.

Du kan eksempelvis bo billigt på Hostel Braunlage, der ligger i gåafstand til gondolliften.

Find indkvartering nær Wurmberg på Booking.com eller Hotels.com.

højest beliggende skiområder i Tyskland

Antallet af højtliggende skisportssteder i Tyskland er begrænset, men der er mindst en håndfuld tyske destinationer, hvor skiområdets høje beliggenhed gør destinationen mere snesikker.

Hvis du tager på skitur til Zugspitze nær Garmisch-Partenkirchen, kan du starte dit skiløb 2.720 meter over havets overflade.

Også på Nebelhorn (nær Oberstdorf) har du gode chancer for godt skiføre på toppen i 2.214 meters højde.

Berchtesgaden (600-1.874 m.o.h.), Steinplatte/Winklmoosalm (760-1.856 m.o.h) og Brauneck (700-1.712 m.o.h.) er tre andre højt beliggende tyske skiområder.

Skisportssteder nær München (lufthavn)

Hvis du foretrækker at flyve på skiferie, er en flybillet til München et godt udgangspunkt.

Der ligger mange gode skisportssteder i overkommelig køreafstand fra München Lufthavn (MUC).

  • Brauneck – 111 km (1,5 time)
  • Garmisch-Partenkirchen – 126 km (1,5 time)
  • Sudelfeld – 126 km (1,5 time)
  • Söll – 143 km (1,5 time)
  • Steinplatte – 155 km (2 timer)
  • Westendorf – 159 km (2 timer)
  • St. Johann in Tirol – 162 km (2 timer)
  • Lofer – 170 km (2 timer)
  • Oberjoch – 187 km (2 timer)
  • Berchtesgaden – 195 km (2 timer)
  • Oberstaufen – 198 km (2 timer)
  • Elmau – 183 km (2,5 time)
  • Mayrhofen – 196 km (2,5 time)
  • Zell am See – 219 km (3 timer)
  • St Anton – 225 km (3 timer)
  • Wagrain – 227 km (3 timer)

Fly til München (MUC) finder du nemmest og billigst på Momondo.dk.

Priser på billeje i Münchens lufthavn kan du sammenligne på RentalCars.com.

Hvornår er der sne i Tyskland?

Tyskland er overraskende snesikkert, især hvis du vælger et skiområde i den sydlige del af Tyskland.

Fra nytår og frem til midten af marts er der ofte gode sneforhold på de største tyske skisportssteder.

Alle de store tyske destinationer har investeret i moderne anlæg til produktion af kunstsne. Når vinterfrosten rammer bjergene, står skiområderne klar til at hjælpe vejrguderne, hvis der ikke er udsigt til naturligt snevejr.

Hvis du booker skiferie i Tyskland i december eller april, bør du dog sikre dig, at du kan afbestille turen i tilfælde af dårlige sneforhold.

I ydersæsonerne er destinationer som Sölden, Val Thorens, Trysil og Hemsedal mere sikre valg.

Priser på liftkort i Tyskland

Priser på liftkort til tyske skisportssteder ligger på samme niveau som liftkortpriserne i Østrig.

I Steinplatte/Winklmoosalm og Garmisch-Partenkirchen koster et 1-dages liftkort knap 50 EUR.

Liftkort til mindre tyske skiområder er 10-15 EUR billigere.

Et 1-dages liftkort til Winterbergs skiområde koster 37 EUR (cirka 275 DKK). Et liftkort til en hel uges skiløb på Winterberg koster 147 EUR (cirka 1.100 DKK).

Liftkort til børn koster typisk cirka en tredjedel mindre end et liftkort til en voksen.

Skirejser til Tyskland

Der er fire større skirejsebureauer, som tilbyder skirejser til Tyskland.

Hos OnlineSki.dk er det muligt at booke skirejser til Berchtesgaden.

Hos Skiferie.dk finder du skirejser til Berchtesgaden, Winterberg, Willingen og Harzen (Wurmberg).

Også hos SnowTrex.dk og Sunweb.dk kan du booke billig skiferie i Tyskland.

Du kan desuden finde morgenmadspensioner og privatejede lejligheder på tyske skisportssteder via Hotels.com og Booking.com.

Skirejser til Tyskland

Menu